reklama
reklama
reklama

Niemcy: załamują się transakcje z Rosją i Ukrainą


/25.06.2014/ Niemieccy przedsiębiorcy ponieśli znaczne straty w eksporcie do takich krajów jak Rosja i Ukraina. Średnie przedsiębiorstwa niepokoją się o przetrwanie – lecz mogą się też przeorientować na inne rynki.

Wielu przedsiębiorstwom niemieckim prowadzenie działalności w Europie Wschodniej przynosiło ostatnio duże korzyści - do chwili kryzysu na Krymie. Tymczasem UE i Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na Rosję. Przedsiębiorcy odczuli poważny spadek przychodów.

Frank Becker należy do wytrawnych znawców biznesu z Rosją. Dyrektor jednego z berlińskich przedsiębiorstw jest tam częstym gościem. Jeździ, aby lepiej poznać osobiście swoich partnerów biznesowych. - Trzeba zrozumieć rosyjską duszę – mówi w rozmowie z Deutsche Welle. Lecz nawet jeśli to się uda - prawie żaden ze średnich przedsiębiorców nie rozumie, co knuje rosyjski prezydent Władimir Putin.

Dystrybucja na Ukrainie jest ryzykowna

Becker wskazuje na kilka problemów. W Rosji, która jest dla jego firmy najważniejszym rynkiem zbytu, dokuczliwe jest osłabienie rubla, na Ukrainie problemy logistyczne. Innymi słowy: eksport towarów w niektóre regiony jest zbyt niebezpieczny. Przedsiębiorstwo, którym od wielu kieruje Frank Becker nazywa się Collonil i w ubiegłej dekadzie odnosiło sukcesy głównie w Niemczech. Dzisiaj dochody czerpie w 65% z eksportu, tłumaczy Becker. Colonill wytwarza produkty do pielęgnacji obuwia, m.in. tradycyjne pasty do butów, ale również artykuły nowoczesne w technologiach nano.

Przedsiębiorstwa zaangażowane na rosyjskim rynku znalazły się pod presją. Na przykład ze strony USA. Komitet ds. Wschodnioeuropejskich Relacji Gospodarczych (OstAusschuss der Deutschen Wirtschaft) informuje o firmach, które wyraźnie odczuwają, że USA oczekuje od nich zaprzestania prowadzenia biznesów z Rosją. Przedsiębiorcy ponadto obawiają się, że ich rosyjscy partnerzy będą się bardziej intensywnie rozglądać za partnerami na rynkach azjatyckich. Taki wniosek sformułowała też Niemiecko-Rosyjska Izba Handlowa w stanowisku dla rządu federalnego: „Powstała próżnia zostanie z dużym prawdopodobieństwem wypełniona przez inne kraje”.




Źródło: Deutsche Welle: http://www.dw.de/niemcy-za%C5%82amuj%C4%85-si%C4%99-transakcje-z-rosj%C4%85-i-ukrain%C4%85/a-17716419


Answear_club Image Banner 160 x 600_2
150713 baner_750x200_ogrod Image Banner 750 x 200
Newsletter 234x60
 GOSPODARKA BIZNES NOWE TECHNOLOGIE KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA