Nagrody Altantic Council Freedom Awards 2013 rozdane!

/14.06.2013/Pierwszy polski premier po upadku komunizmu, Tadeusz Mazowiecki, pakistańska blogerka Malala Yousafzai oraz białoruski Europejski Uniwersytet Humanistyczny otrzymali Freedom Awards podczas uroczystej gali na zakończenie drugiego dnia Wrocław Global Forum. Już po raz czwarty Alantic Council uhonorował tych, którzy przyczyniają się do rozszerzania swobód obywatelskich i pokojowo walczą o wolność.
Nagrody Atlantic Council Freedom Awards wręczyli Stephen D. Mull, Ambasador USA w Polsce oraz Ryszard Schnepf, Ambasador Polski w USA . Gala odbyła się w piątek późnym wieczorem we Wrocławskim Centrum Kongresowym.
W tym roku uhonorowany został Tadeusz Mazowiecki, pierwszy premier Polski po upadku komunizmu, doradca Lecha Wałesy, a także współtwórca i przewodniczący Unii Demokratycznej i Unii Wolności. „Teraz możemy sobie pozwolić na wzniesienie lampki szampana, by uczcić pierwsze wolne wybory w Polsce 4 czerwca 1989 roku i powstanie pierwszego niekomunistycznego rządu. Tadeusz Mazowiecki uosabia ten właśnie moment wielkiej zmiany. I może być dumny z tego, co osiągnął”– powiedział prezes Orange, Maciej Witucki, który wygłosił laudację na cześć Tadeusza Mazowieckiego.
Laureatką została także 16-letnia Malala Yousafzai, znana na całym świecie pakistańska blogerka walcząca o prawa muzułmańskich kobiet, postrzelona w głowę w ubiegłym roku przez talibów.  Ze względu na stan zdrowia Malala Yousafzai nie przyjechała do Wrocławia, a nagrodę w imieniu córki odebrał jej ojciec, Ziaududdin Yousafzai. Zebrani na gali goście wysłuchali wystąpienia wideo młodej blogerki, którą niedawno tygodnik „Time” zaliczył do 100 najbardziej wpływowych osób na świecie.  
Freedom Awards przyznana została również białoruskiemu Europejskiemu Uniwersytetowi Humanistycznemu (EHU), który funkcjonował na Białorusi dwanaście lat, aż do 2004 roku, kiedy z powodów politycznych został zamknięty przez białoruskie władze. Dzięki międzynarodowemu wsparciu już w 2005 roku został ponownie otwarty w Wilnie, by aktywnie wspierać studentów-opozycjonistów.
Pośmiertnie odznaczony został również Mark Palmer, który jako ambasador USA na Węgrzech i doradca Ronalda Regana, odegrał znaczącą rolę w obaleniu komunizmu. Po 1989 zachęcał do tworzenia w młodych demokracjach ośrodków, które pomagałyby zniewolonym społeczeństwom. Uważał, że świat rządzony przez demokratów może przyczynić się do obalenia dyktatorów.
Podczas uroczystej gali swoje odznaczenia wręczył także prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz. Medale „Zasłużony dla miasta Wrocławia” otrzymali współtwórcy WGF – Fredrick Kempe z Atlantic Council oraz prezes Orange, Maciej Witucki.
Laureatami nagrody Freedom Awards w poprzednich latach byli m.in.: Lech Wałęsa, pierwszy demokratycznie wybrany po upadku komunizmu prezydent Polski, senator USA John McCain, Vaclav Havel, były prezydent Czechosłowacji, czy Javier Solana, były sekretarz generalny NATO. Pomysł na przyznawanie nagród wyróżniających ludzi, którzy przyczyniają się do rozszerzania wolności narodził się przy okazji rocznicy upadku muru berlińskiego w 2009 roku. Inicjatorem stworzenia wyróżnienia był Atlantic Council, amerykańska organizacja pozarządowa promująca współpracę transatlantycką i bezpieczeństwo na świecie, jeden z organizatorów WGF.
 DOLNY ŚLĄSK KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA
reklama
reklama
reklama
DARMOWA dostawa i zwrot!