Powrót

KULTURA

Berliner Zeitung: Instytut Pileckiego „Kobiety miały w Polsce prawo do głosowania wcześniej niż w Niemczech“


Kobiety mogły głosować w Polsce już w 1918 roku. Francja poszła w ich ślady dopiero w 1946 r. Wystawa „Podwójnie wolna” celebruje kobiecy opór -pisze Berliner Zeitung. W niemieckiej prasie nie ma zbyt wiele informacji o polskiej historii. Zwłaszcza na wysokim poziomie. Istnieją stereotypy, które są po prostu prawdziwe – pisze BZ. Mówi się o Polakach, że mają szczególne umiłowanie wolności, szczególny stosunek do narodu i niepodległości. Mówi się, że są zbuntowani, nie dają się kontrolować i mają szczególną skłonność do buntu.
Wystawa w Instytucie Pileckiego „ Podwójnie wolni ”, prezentuje liczby, dane i fakty, które historycznie potwierdzają ten tradycyjny obraz rewolucyjnych Polaków. Temat tej wystawy jest doskonale dobrany. Dlaczego? Bo wystawa porusza walkę o wolność Polek i ich podwójną walkę o niepodległość Polski i o prawo wyborcze kobiet. A to w ostatnim okresie stało się „maczugą” na Polskę, jaką używały nie raz nie dwa, niemieckie media i część niemieckich polityków.


Publikacja: 21.03.2024

Z łamów artykułu niemiecki czytelnik może się dowiedzieć i to nie rzadko po raz pierwszy, że Polska była jednym z pierwszych narodów w Europie, w którym kobiety mogły głosować. Graficznie ilustruje to tablica przy wejściu do Instytutu Pileckiego, który znajduje się na Pariser Platz: Wraz z utworzeniem II Rzeczypospolitej w 1918 roku przez Józefa Piłsudskiego wszystkie Polki stały się obywatelkami i otrzymały prawo do głosowania i startować w wyborach. Dlatego traktowano je na równi z mężczyznami. Rok później Niemcy przyjęły podobne prawo, USA głosowały za prawem wyborczym kobiet w 1920 r., Wielka Brytania w 1928 r., Francja dopiero w 1946 r., a Belgia w 1948 r. Z tego rankingu widać, że  stereotypy serwowane o Polsce w Niemczech  błędne. W Niemczech w ostatnich latach na przykład w przypadku Polski krążyły pogłoski, że polskie społeczeństwo rzekomo jest z natury mizoginistyczne, homofobiczne i łamiące prawa kobiet.  Taki stereotyp był nieprawdziwy, ale wygodny politycznie.

Fot. Wykorzystano screen ze str. https://www.berliner-zeitung.de/kultur-vergnuegen/pilecki-
institut-in-polen-gab-es-frauenwahlrecht-frueher-als-in-deutschland-li.2198608

Berliner Zeitung przypomina, że trzeba pamiętać, że Polska jako państwo nie istniała przez 123 lata. Dla Polaków czas rozbiorów był czasem walki o wolność, buntu, ciągłego oporu wobec okupantów niemieckich, austriackich czy rosyjskich. Kobiety, co wystawa pokazuje z – jak donosi BZ-   przed powstaniem II RP były jednym z ważnych filarów zachowania kultury polskiej i przekazywania własnych tradycji. Ćwiczyli język polski, uczyli swoje dzieci polskiej kultury i – co może niektórych zadziwić – nawet brali udział w bitwach jako żołnierze. Kiedy Józef Piłsudski walczył z rosyjskim okupantem podczas I wojny światowej, w jego otoczeniu powstały oddane legiony kobiece, które walczyły o społecznie suwerenną Polskę – bronią. „W Warszawie uparte kobiety pod okupacją rosyjską założyły pierwszą konspiracyjną uczelnię dla studentek, w której studiowała także przyszła noblistka Maria Skłodowksa-Curie pisze Berliner Zeitung. Bardzo rzadko pojawiają się po stronie niemieckiej artykuły, które niemieckiemu czytelnikowi pokazują prawdę o historii nie wciskając przy tym klasycznych stereotypów na temat Polski i Polaków.  Tym cenniejsze są takie artykuły jak ten w Berliner Zeitung „Pilecki-Institut: In Polen gab es Frauenwahlrecht früher als in Deutschland”.

Słowem komentarza można dodać, że takie teksty, które mówią o polskie historii nie są wcale takie częste. Jeszcze rzadsze jest w Niemczech zjawisko ,kiedy pojawiają się artykuły merytoryczne, pozbawione jawnego lub ukrytego pod warstwą politycznej poprawności zwykłej niechęci . Zarówno wystawa, jak i artykuł są bardzo pozytywnym elementem w uzupełniania wiedzy o Polsce i Polakach za naszą zachodnią granicą i polepszania relacji polsko – niemieckich.





Źródło: https://www.berliner-zeitung.de/kultur-vergnuegen/pilecki-institut-in-polen-gab-es-frauenwahlrecht-frueher-als-in-deutschland-li.2198608



Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

reklama