SPOŁECZEŃSTWO KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Z Edwinem Rennem...Plac Nowy Targ i Hala Targowa we Wrocławiu


/09.02.2018/ Główny bohater powieści „Renn Breslau miasto złota i miłości” w 1944 roku bywał nie raz nie dwa na Placu Nowy Targ i w Hali Targowej. Oba te miejsca były bliskie jego sercu z uwagi na osobę jego wybranki serca Ursuli. Ponad 70 lat temu  Plac Nowy Targ nazywał się Nuemarkt i wyglądał zupełnie inaczej niż teraz. Większość budynków które on mógł widzieć zostało starte z powierzchni ziemi w wyniku walk o Festung Breslau. „Za Niemca” plac ten nosił nazwę Neumarkt, Był to jeden z trzech historycznych placów targowych Starego Miasta. Znajdował się on niedaleko rynku i Salzmarktu. Historia tego miejsca jest długa. W XII wieku do lewobrzeżnego Wrocławia napływali goście, między innymi Waloni, Niemcy i Żydzi, szukający opieki u księcia lub biskupa. Na początku XIII wieku książę Henryk I popierał napływ osadników niemieckich.













Jednak dla samego bohatera to nie historia była najważniesza tylko jedna z nieistniejących obecnie rzeźb. Mianowicie fontanna Neptuna...” Kiedy przechodzili obok fontanny Neptuna, zwanej Gabeljürgenem, Edwin zatrzymał się i przyciągnął Ursulę delikatnie, ale stanowczo. Kiedy dziewczyna przymknęła oczy, wiedział już, że się nie powstrzyma. Pocałunek nie trwał długo, ale był cudowny”.


Równie ważnym miejscem dla Edwina Renna była Hala Targowa przy ulicy Piaskowej. Za jego czasów Markthalle Nummer 1 przy Sandstrasse. Była to budowla znana w całym mieście. Została wzniesiona według projektu Richarda Plüddemanna i Heinricha Küstera. Mieściła się niedaleko mostu Piaskowego. Miała „siostrę bliźniaczkę” - czyli była podobna hala targowa przy obencie ulicy Kolejowej. Jednak ona została uszkodzona podczas walk o Wrocław i w latach siedemdziesiątych XX wieku ją rozebrano


Cytat powieści pt. Renn Breslau miasto złota i miłości, który dotyczy Hali targowej przy ulicy Piaskowej:

„Ursula często przychodziła tu z matką na zakupy. W hali zawsze był spory wybór towarów i przede wszystkim ceny produktów były znośne. Bardzo dobrze znała zarówno tę okolicę, jak i halę. Z zamkniętymi oczami znalazłaby stoiska z owocami, mięsem i pieczywem. To właśnie tu jeszcze w 1940 roku kupiła swoją ulubioną sukienkę, która do dzisiaj wisiała w jej szafie”.



Źródła:

Krzysztof Tokarz, Renn Breslau miasto złota i miłości”, Poligraf 2017

Wikipedia


reklama
reklama
reklama