SPOŁECZEŃSTWO KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Dziennik Klukowskiego po niemiecku


/07.02.2018/ 60 lat po ukazaniu się polskiego wydania Dziennika z lat okupacji Zamojszczyzny 1939-1944 Zygmunta Klukowskiego do księgarni w RFN trafiło tłumaczenie książki uważanej za ważne historyczne źródło.

Szefowa Centrum Dokumentacji Nazistowskiej Pracy Przymusowej Berlin-Schoeneweide Christine Glauning powiedziała Deutsche Welle, że impulsem do wydania publikacji było przekonanie, iż bez lektury tej kroniki „nie sposób zrozumieć istoty niemieckiej okupacji w Polsce”.

- Książka ukazuje się 60 lat po polskim wydaniu – o 60 lat za późno – powiedział autor wstępu, niemiecki historyk Ingo Loose. - Mam nadzieję, że Dziennik trafi nie tylko do specjalistów, ale wykorzystany zostanie także w nauce historii w szkołach – powiedziała Glauning. Zwróciła uwagę na zawarty w książce „bezkompromisowy opis wojennych realiów”, nieoszczędzający niemieckich okupantów, ale krytyczny także wobec zdemoralizowanej wojną części polskiego społeczeństwa.

Klukowski był „kronikarzem regionu, który stał się dla niemieckich okupantów poletkiem doświadczalnym” – zaznaczyła szefowa placówki przypominając o masowych w 1942 roku w ramach Generalnego Planu Wschód oraz o Holokauście Żydów.

ZOBACZ TAKŻE












Klukowski po pierwszej wojnie światowej osiadł w Szczebrzeszynie, gdzie od 1919 roku był dyrektorem szpitala. Swój dziennik prowadził od wojny we wrześniu 1939 roku do czerwca 1944 roku.


Świadectwo zwątpienia z powodu nieludzkich zbrodni

Glauning podkreśliła, że niemieckie wydanie Dziennika zostało oparte na odnalezionych w archiwach materiałach, z których część ze względów politycznych pominięto w polskich wydaniach przed rokiem 1989.  Książka ukazała się w wydawnictwie Metropol w nakładzie 800 egzemplarzy.  

Niemiecki historyk Goetz Aly porównał Dziennik Klukowskiego do zapisków Victora Klemperera.

„Kto chce się dowiedzieć, jak panoszyli się niemieccy władcy w Polsce, ten powinien przeczytać to świadectwo zwątpienia z powodu nieludzkich zbrodni” – napisał Aly w komentarzu opublikowanym w „Berliner Zeitung”.

Historyk przypomniał, że za współpracę w czasie wojny z Armią Krajową po 1945 roku Klukowski trafił do więzienia, a jego syna Tadeusza komunistyczne władze skazały na śmierć. Wyrok wykonano.




Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/dziennik-klukowskiego-po-niemiecku/a-42328326


reklama
reklama
reklama