POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

Verheugen: Frustracja to wynik polityki UE, a szczególnie Niemiec


/06.12.2016/ Wciąż się zastanawiam, ile potrzeba jeszcze ostrzeżeń, żeby zrozumieć, że w Europie kumuluje się rozczarowanie, niezadowolenie i frustracja - mówi Guenter Verheugen.

Austria będzie miała proeuropejskiego prezydenta, Włochy tracą natomiast proeuropejskiego premiera. Ostatnia niedziela była dobrym czy złym dniem dla Unii Europejskiej?

Guenter Verheugen*: To był zdecydowanie zły dzień. Nie ma żadnego powodu, żeby w przypadku Austrii albo Włoch pławić się w zadowoleniu. To straszne, kiedy w europejskim kraju skrajnie prawicowa, nacjonalistyczna partia w wyborach prezydenckich uzyskuje 48-procentowe poparcie. Błędną reakcją byłoby stwierdzenie: jeszcze raz się udało. Wciąż się zastanawiam, ile potrzeba jeszcze ostrzeżeń, żeby zrozumieć; że w Europie kumuluje się rozczarowanie, niezadowolenie i frustracja, kierujące się we wszystkich możliwych wyborach i referendach przeciwko politycznemu establishmentowi. Nie doszło jeszcze do katastrofy, ale niezmienny pozostaje problem strukturalny.

Jaka powinna być adekwatna reakcja Brukseli na tak mocny wynik FPÖ?

GV: W Austrii temat integracji europejskiej odgrywał oczywiście wielką rolę. I pewną pociechę stanowi fakt, że wybrany prezydent Alexander Van der Bellen prowadził jednoznacznie proeuropejską walkę wyborczą. Ale jeszcze raz podkreślam: 48% głosów przeciw to fakt. Jest to za dużo i trzeba byłoby naprawdę się zastanowić, skąd bierze się to głębokie niezadowolenie i jak można temu zaradzić.

reklama












od względem gospodarczym Austria jest w dobrej sytuacji. Skąd bierze się więc to niezadowolenie z UE?

GV: Sądzę, że w Austrii ważną rolę odgrywa kwestia imigracji i tradycyjny eurosceptycyzm Austriaków. Jest to zdumiewające, ponieważ Wiedeń bardzo wiele korzysta na członkowstwu w UE. Ale w Austrii dochodzi jeszcze niezadowolenie z systemu politycznego, które narastało przez dziesięciolecia. Obydwie tradycyjne partie SPÖ i ÖVP faktycznie podzieliły kraj między siebie. Teraz ten system zużył się. W następnych wyborach parlamentarnych, czyli najpóźniej w roku 2018, obydwie partie uzyskają razem mniej niż 50% głosów.

Jeżeli chodzi o Włochy, to wynik był jeszcze wyraźniejszy: 60% wyborców odrzuciło reformę konstytucyjną Matteo Renziego. Co oznacza ten wynik dla stabilności kraju?

GV: Przed nami faza jeszcze większej niepewności, jaka ogarnie Włochy. Wynik referendum i podanie się Renziego do dymisji odbiją się np. na rynkach finansowych czy kursie euro. Także nieuniknione nowe wybory niosą ryzyko, że tradycyjnie bardzo proeuropejskie Włochy odwrócą się od Unii Europejskiej. Najnowsze ankiety Parlamentu Europejskiego nt. nastrojów w UE przyniosły zatrważający wynik: we Włoszech jeszcze tylko 38% obywateli uważa, że UE jest czymś dobrym. Będzie to miało wpływ na następne wybory i nie wróży to nic dobrego dla spójności UE.





Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/verheugen-frustracja-to-wynik-polityki-ue-a-szczeg%C3%B3lnie-niemiec/a-36647202


leki Image Banner 750 x 200
2015-12-01a 160x600-redro Image Banner 160 x 600
linia 3 Image Banner 300 x 250
Banner 180x150