miejsca
Ostatnia aktualizacja:
29.12.2016

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2016

I. Historia Rynku

Wytyczony w 1242 Rynek Główny we Wrocławiu od samego początku swojego istnienia służył jako plac targowy. I to całkiem spory bo o  wymiarach 212 x 175 metrów.  Początkowo działalność była prowadzona w drewnianych budach.  Murowane obiekty powstały dopiero pod koniec XIII wieku [1]. Na ówczesnym Rynku handlowano rozmaitymi towarami. W sukiennicach, które obecnie już nie istnieją, sklepy posiadali najbogatsi kupcy. Sprzedawano tu włoskie wina, biżuterię i tkaniny sprowadzane z różnych zakątków Europy. Na stoiskach ustawionych w różnych częściach Rynku sprzedawano rozmaite towary od słodyczy i zboża, przez ryby sprowadzane z  różnych części kontynentu. Tu można było kupić także  bawełnę i jedwab [2].  Na Rynku działały także punkty usługowe np. krawieckie i szewskie i temu podobne

Wrocławski Rynek ma niemal 3,8 hektara i należy do największych dawnych placów targowych w Polsce . Od wrocławskiego są tylko większe dwa: tj. rynek są w Krakowie i Olecku. Późnogotycki ratusz z 66-metrową wieżą jest najokazalszą tego typu budowlą w kraju. W  ratuszu działa kilka lokali.  W jego podziemiach czynna jest Piwnica Świdnicka. Według niektórych przewodników jeden z najstarszych w Europie lokali gastronomicznych.

Gmach nowego ratusza powstał w XIX wieku. To tutaj mieści się sala posiedzeń Rady Miejskiej oraz gabinet prezydenta Wrocławia. W dawnym ratuszu zlokalizowany jest oddział Muzeum Miejskiego [3].

Rynek otaczają kamienice, ufundowane przez wrocławskich patrycjuszy. Budynkiem znacznie, różniącym się stylistyczne od reszty zabudowy, jest modernistyczny wieżowiec według projektu Heinricha Rumpa wybudowany w 1930 r.

Po II wojnie światowej Rynek pozmieniał się kilkukrotnie. W latach 50-tych XX wieku postawiono pomnik Aleksandra hrabiego Fredry. Ten monument  wcześniej stał we Lwowie. Do lat 70-tych XX wieku istniały trasy tramwajowe. Wcześniej na zachodnio- południowej części Rynku działała stacja benzynowa. Aż 11 ulic odchodzi od Rynku.

II Rynek obecnie  

W 2000 r. na pl. Gołębim, w zachodniej części Rynku, stanęła fontanna. To obiekt bardzo kontrowersyjny, ma bardzo wielu przeciwników i zwolenników. Wśród części Wrocławian fontanna zwana jest „Zdrojem”. To od nazwiska byłego prezydenta miasta Bogdana Zdrojewskiego [4].

Aż 60 kamienic otacza wrocławski Rynek z czterech stron, w tym: Kamienica pod Złotym Słońcem, Kamienica pod Gryfami, Kamienica pod Siedmioma Elektorami, Kamienica pod Błękitnym Słońcem oraz  dom handlowy Feniks.

Innym charakterystycznym obiektem na wrocławskim Rynku  jest pręgierz. Do najbardziej znanych budynków zaliczyć można Jasia i Małgosię. To dwa domki altarystów, którzy są jednocześnie opiekunami ołtarza w pobliskim kościele św. Elżbiety. Jaś i Małgosia znajdują się w północno-zachodnim narożniku Rynku.

W ostatnich latach Rynek we Wrocławiu zasłynął również jako miejsce jarmarków bożonarodzeniowych, a także  imprez sylwestrowych transmitowanych przez ogólnopolskie stacje telewizyjne. Na Rynku odbywają się również uroczystości religijne, akademickie i wojskowe. Rynek jest prawdziwą wizytówką miasta. Dość często odbywają się tu głośne imprezy. Jest to powód do narzekań mieszkańców na zbyt duży hałas i przelewające się tłumy. Wrocławski Runek szczególnie upodobali sobie turyści krajowi i zagraniczni. Sporą atrakcją, zwłaszcza dla zagranicznych turystów, jest przejażdżka dorożką

III. Biznes / zakłady i handel/

W Rynku zlokalizowanych wiele biur firm i liczne sklepy. Rynek to obszar działania licznych lokali gastronomicznych, jak restauracje, puby itp.  Idealne miejsce dla imprezowiczów i smakoszy. Każdy tutaj znajdzie coś dla siebie. Nawet ci którzy chcą się bawić przez cały dzień i noc.


Przypisy:

1. http://www.rodzinna-turystyka.pl/ciekawe-miejsca/inne-ciekawe-miejsca/starowka-rynek/stary-rynek-wroclaw.html

2. (http://www.tvn24.pl)

3. http://visitwroclaw.eu/miejsce/rynek-wroclaw

4. tamże

Fot. © copyright Kom. Data 26.10.2016. Stary zegar na budynku wrocławskiego ratusza

Fot. © copyright Kom. Data 29.10.2016.. Ratusz i pręgierz

Fot. © copyright Kom. Data 28.10.2016.. Spółdzielczy Dom Handlowy “Feniks” we wschodniej części Rynku.

Fot. © copyright Kom. Data 29.10.2016.. Pomnik hrabiego Aleksandra Fredry. Popularny punkt umawiania się wśród mieszkańców I turystów

Fot. © copyright Kom. Data 26.10.2016. Widok  od strony Placu Solnego w kierunku wschodnim.

Rynek

/ Miejscowość: Wrocław / woj. dolnośląskie/ kraj: Polska/

Fot. © copyright Kom. 2016. Widok na słynne kamieniczki Jasia i Małgosię i na kościół Garnizonowy

Fot. © copyright Kom. Data 17.11.2016.. Kontrowersyjna fontanna na Placu Gołębim

Tu można pobrać artykuł w wersji PDF  kliknij

Miejsca
reklama
080611 180x150_pl Image Banner 180 x 150
070113 Zakopane Image Banner 200 x 200

Inne podobne miejsca: Głubczyce, Namysłów,  Oleśnica, Trzebnica, Wrocław:  Rynek, ulice: ul.Hubska, ul.Nyska,ul.Oławska, ul.Piękna, ul.Wita Stwosza, budynki: biurowiec PZU