POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

Kontrowersyjny rosyjski think tank w Berlinie. Nowe narzędzie propagandy?


/ 04.07.2016 / Były szef rosyjskich kolei i zaufany doradca Putina Władimir Jakunin zakłada w Berlinie instytut naukowy. Jego zadaniem będzie poszukanie nietypowych rozwiązań problemów światowych. Krytycy ostrzegają przed propagandą.

Władimir Jakunin już wkrótce będzie częściej podróżować do Niemiec. Były szef rosyjskich kolei, którego media przedstawiają jako byłego oficera KGB i zaufanego Władimira Putina, założył w Berlinie instytut naukowy. Uroczyste otwarcie (01.07.2016) z udziałem wybitnych gości miało miejsce w prestiżowym centrum kongresowym Humboldt Carré. Instytut nosi nazwą „Dialogu Cywilizacji”, podobnie jak fundacja, którą Jakunin utworzył w 2002 roku. Fundacja, kierowana przez żonę Jakunina, organizuje m.in. coroczne konferencje na Rodos z udziałem wybitnych gości.

Sam Jakunin jest jednym z trzech założycieli instytutu. Po aneksji Krymu przez Rosję 68-latek nie może wprawdzie podróżować do Stanów Zjednoczonych, ale jego nazwisko nie widnieje na europejskiej liście sankcji. Pozostali założyciele instytutu to konserwatywny austriacki polityk i były sekretarz generalny Rady Europy Walter Schwimmer oraz niemiecki politolog Peter Schulze z Uniwersytetu w Getyndze. Obaj mają ponad 70 lat i łączą ich bliskie kontakty z Rosją.

reklama











Jakunin, którego Schulze zna od dawna, zadzwonił do niego pod koniec kwietnia z propozycją pracy – powiedział Schulze DW. – Byłem zaskoczony i nie odmówiłem – dodaje Schulze, który w latach 1992-2003 kierował rosyjskim biurem zbliżonej do SPD Fundacji im. Friedricha Eberta.

Bez eurocentryzmu

Instytut i fundacja widzą swoje zadania we wspieraniu „międzycywilizacyjnego dialogu” i „wymianie poglądów nt. aktualnych kwestii geopolitycznych, w tym konfliktu Wschód-Zachód” – głosi informacja prasowa. Stosunki między Rosją a Zachodem w kontekście kryzysu ukraińskiego będą tylko jednym z tematów – zapowiada Schulze. Instytut będzie zatrudniał od 30 do 60 pracowników, a ośrodek będzie się różnił od innych ośrodków analitycznych przede wszystkim perspektywą. Chodzi bowiem o rozwiązania globalnych konfliktów i problemów, ale bez dominującej „eurocentrycznej lub amerykańskiej perspektywy”. W idealnym wypadku instytut chce „otwierać oczy decydentów ze świata biznesu i polityki”. Jego wzorem jest Narodowa Rada Wywiadu w USA, która regularnie składa prezydentowi USA sprawozdania na temat przyszłości świata.






Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/kontrowersyjny-rosyjski-think-tank-w-berlinie-nowe-narz%C4%99dzie-propagandy/a-19372829


Grecja lato 2016 Image Banner 160 x 600
1. Letnia wyprzedaz men Image Banner 1000 x 200
zooplus sklep dla gadów
Untitled

Kup teraz  >​

Renomowane

marki home & living!