SPOŁECZEŃSTWO KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Jak Niemcy radzą sobie z zagrożeniem terrorystycznym


/ 26.11.2015 / Po zamachach w Paryżu w całej Europie są obawy, że islamiści mogliby dokonać dalszych zamachów. Niemieckie władze radzą, jak zachowywać się w obecnej sytuacji.

Nie tylko we Francji wprowadzono na dworcach ostrzejsze kontrole przy wejściu na perony, skąd odchodzą superekspresowe pociągi. Podobne kontrole są także w Kolonii, Amsterdamie i Brukseli.

Jak powiedziała rzecznik Deutsche Bahn: „Jesteśmy w ciągłym kontakcie ze służbami bezpieczeństwa i naszą koncepcję bezpieczeństwa dopasowujemy do zaleceń władz”.

W Niemczech za bezpieczeństwo na dworcach i w pociągach odpowiedzialna jest Policja Federalna (Bundespolizei), która obecnie wzmocniła kontrole pociągów do i z Francji.

Baczniej obserwuje się także połączenia lotnicze z Francją. Przeprowadza się również wyrywkowe kontrole wzdłuż niemiecko-francuskiej granicy w porozumieniu z francuskimi władzami. Również na niemiecko-belgijski granicy jest więcej policji i częstsze są kontrole graniczne na lotniskach i na kolei.

reklama










Policja Federalna celowo, ze względów taktycznych, nie podaje szczegółowych informacji o podejmowanych krokach. Jak wyjaśnił szef resortu wewnętrznego Thomas de Maiziere, sytuacja bezpieczeństwa w Niemczech jest w dalszym ciągu poważna.

Ludzie są uczuleni

Już teraz zmieniona sytuacja pod względem bezpieczeństwa wpłynęła na czujność ludzi. Od czasu zamachów w Paryżu mnożą się doniesienia na policję o porzuconych bagażach lub pakunkach.

Berlińska policja po zamachach w Paryżu w ciągu 10 dni przyjęła 60 zgłoszeń o podejrzanych przedmiotach lub osobach. Policja ośmiela ludzi, by informowali o wszelkich budzących podejrzenia obserwacjach. - Kiedyś ludzie przechodzili obojętnie obok stojącej gdzieś torby, dziś szybciej zgłaszają podejrzane przedmioty - podkreśla Rudiger Holecek ze związku zawodowego policji w Nadrenii Północnej-Westfalii.

Miłe zwyczaje

W okresie adwentu problematyczne mogą być jarmarki bożonarodzeniowe, na które zwyczajowo przychodzi bardzo wiele ludzi. Także one mają wzmocnioną ochronę policji, która radzi zachowanie spokoju i czujność.

Szef Urzędu Ochrony Konstytucji Kraju Sary Helmut Albert widzi to zagrożenie dość pragmatycznie: - Kiedy ktoś już dojedzie samochodem na jarmark, najbardziej niebezpieczny moment ma już za sobą, a mianowicie jazdę samochodem. Prawdopodobieństwo zginięcia w wypadku samochodowym jest wyższe niż w zamachu terrorystycznym - twierdzi.






Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/jak-niemcy-radz%C4%85-sobie-z-zagro%C5%BCeniem-terrorystycznym/a-18876048


reklama
reklama
reklama
Koerperpflege_Maenner_336x280
beglossy new Image Banner 750 x 200
TrovaOfferte Inverno 2011
Baner_1_23102014 200x200 Image Banner 200 x 200
24_11_neoprezentcp Image Banner 160 x 600